TRIVIUM | Przewlekłe choroby nerek u seniorów
single,single-post,postid-16921,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-7.4,wpb-js-composer js-comp-ver-4.5.2,vc_responsive

Przewlekłe choroby nerek u seniorów

trivium_logo-for-news_white

11 gru Przewlekłe choroby nerek u seniorów

Przewlekła choroba nerek może rozwinąć się u każdego, jednak ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem. Grupą wiekową szczególną pod względem „wrażliwości” nerek na zachorowanie są seniorzy – osoby po 60.-65. roku życia. Jakie są tego przyczyny?

Dlaczego seniorzy są narażeni na przewlekłe choroby nerek?

• Przede wszystkim nerki starzeją się razem z człowiekiem. Po 40. roku życia efektywność ich pracy zmniejsza się o około 10% z każdą kolejną dekadą.
  • Wiele chorób, które uszkadzają nerki, takie jak: miażdżyca, nadciśnienietętnicze, cukrzycatypu2 czy infekcjeukładumoczowego powszechniej występuje u osób starszych, a ich działanie zwykle  dopiero po latach uszkadza nerki.
  • Organizm osób w podeszłym wieku jest wrażliwszy na potencjalne czynniki, które mogą pogarszać funkcje nerek. Nawet proste infekcje u osób po 60. roku życia, nieleczone, mogą być bardzo niebezpieczne.
  • Leki często przyjmowane przez seniorów, np. przeciwbólowe i przeciwzapalne, również niektóre leki kardiologiczne, mają pewien potencjał uszkadzania nerek (są nefrotoksyczne).
  • U osób starszych łatwo dochodzi do odwodnienia, które jest wyjątkowo niebezpieczne dla nerek, powodując nawet ich ostrą niewydolność albo zaostrzenie przewlekłej choroby nerek.  Skłonność do odwodnienia u osób starszych wynika z upośledzonej zdolności do zagęszczania moczu i zatrzymywania sodu, a także z osłabienia sprawności nerwowych i hormonalnych  mechanizmów regulujących gospodarkę wodno-elektrolitową.