TRIVIUM | Kilka zasad dobrego żywienia seniora
16923
single,single-post,postid-16923,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-7.4,wpb-js-composer js-comp-ver-4.5.2,vc_responsive

Kilka zasad dobrego żywienia seniora

trivium_logo-for-news_white

15 gru Kilka zasad dobrego żywienia seniora

 

  • Przede wszystkim posiłki powinny być małe objętościowo, ale podawane przynajmniej 4-5 razy dziennie. Warto też zadbać, by wyglądały atrakcyjnie i były urozmaicone.
  • Należy unikać potraw ciężkostrawnych, które długo zalegają w żołądku. Dlatego zamiast smażenia poleca się gotowanie, duszenie bez obsmażania lub pieczenie w folii.
  • Warto również ograniczyć spożycie soli kuchennej, zastępując ją przyprawami ziołowymi.

 

Zdrowe odżywianie seniora to więcej niż liczenie kalorii. Zbilansowana dieta i aktywność fizyczna przyczyniają się do lepszej jakości życia i braku chorób. Oto co radzą dietetycy przy komponowaniu posiłków.

 

Owoce

Skup się na całych owocach bo mają więcej błonnika pokarmowego i witamin niż soki. Potrzebujesz 1-2 porcje dziennie.

 

Warzywa

Kolor jest Twoim credo w tej kategorii. Wybierz ciemne zielone warzywa, takie jak  kapusta, szpinak i brokuły, a także pomarańczowe i żółte, jak marchew, dynia. Spróbuj zjeść od 2 do 2 ½ szklanki warzyw każdego dnia.

 

Ziarna

Bądź mądry i wybieraj produkty pełnoziarniste, zamiast przetworzonych z białej mąki. Mają więcej składników odżywczych i większą ilość włókien. Seniorzy potrzebują solidnej porcji ziaren w każdym posiłku, każdego dnia. Jeśli masz problemy z trawieniem, również pieczywo mieszane będzie dobrym rozwiązaniem.

 

Woda

Seniorzy są podatni na odwodnienie, ponieważ ich ciało straci zdolność regulowania poziomu nawodnienia i nie występuje sygnalizacja pragnienia. Przyklej w widocznym miejscu notatkę przypominającą o wypiciu łyku co godzinę, aby uniknąć zakażenia dróg moczowych i zaparć. Odwodnienie daje takie objawy jak senność i kłopoty z koncentracją. Ważne jest, aby pić, nawet jeśli oznacza to dodatkowe wycieczki do toalety. Ryzyko odwodnienia może być wyższe u osób starszych, ponieważ ich nerki nie działają tak skutecznie, jak u młodszych. Przyjmowanie płynów to nie tylko woda – może również dotyczyć mleka, soków, kawy czy herbaty, soków owocowych.

 

Białko

Osoby starsze potrzebują około 0,5 grama białka na kilogram masy ciała. Wystarczy podzielić masę ciała na pół, by wiedzieć, ile gramów potrzebujesz . Białko należy czerpać z roślin strączkowych, mleka i jego przetworów oraz ryb. Jedna porcja tuńczyka, na przykład, ma około 40 gramów białka.

 

Źródło: http://zdrowe-zywienie.wieszjak.polki.pl/podstawy-zdrowego-zywienia/303511,Co-jesc-Skladniki-diety-seniora.html#