TRIVIUM | Dlaczego warto uprawiać nordicwalking?
single,single-post,postid-16918,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-7.4,wpb-js-composer js-comp-ver-4.5.2,vc_responsive

Dlaczego warto uprawiać nordicwalking?

trivium_logo-for-news_white

10 gru Dlaczego warto uprawiać nordicwalking?

Największą zaletą nordicwalking jest to, że w trakcie treningu pracuje około 90% mięśni. Nordicwalking może uprawiać każdy: osoby sprawne i po przebytych urazach, sportowcy, seniorzy i kobiety w ciąży. Jest też świetną formą aktywności dla ludzi z dużą nadwagą.

Skąd się wziął nordicwalking?

Marsz z kijami jest formą aktywności niezwykle przypominającą narciarstwo biegowe. Takie są bowiem korzenie nordicwalking.  Narciarze biegowi w sezonie letnim budowali swoją siłę i wytrzymałość poprzez tzw.  ski walk. Nasza mistrzyni olimpijska – Justyna Kowalczyk  – także w lato trenuje z kijami. Sama mówi: „To mój najtrudniejszy trening w całym roku”.

Na podstawie ski walk Skandynawowie stworzyli nową dyscyplinę pod nazwą nordicwalking, którą po raz pierwszy zaprezentowano w 1997roku. Finowie szybko zarazili nową pasją kraje ościenne, a także kraje Ameryki Północnej i Europę.

Trzy poziomy treningu

Nordicwalking można uprawiać na trzech różnych poziomach:

• Pierwszy z nich to poziomzdrowotny, dostępny dla każdego, kto chce po prostu  dbać o siebie. Warunkiem jest oczywiście prawidłowo dobrany sprzęt oraz systematyczny trening prowadzony pod okiem specjalisty.
  • Drugi poziom to tzw. poziom fitness. Na tym poziomie są wymagane już pewne umiejętności ruchowe i koordynacyjne zdobyte chociażby podczas uprawiania innych dyscyplin sportowych.
  •  Trzeci poziom  to poziomsportowy przeznaczony dla sportowców wyczynowych.

Nordicwalking daje szereg możliwości i wydaje się, że marsz z kijami mogą uprawiać wszyscy.

W zasadzie w przypadku nordicwalking nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Tę aktywność ruchową mogą oprawiać osoby od 10, do nawet 100 roku życia. Wszystko zależy od stanu zdrowia, chęci i możliwości naszego organizmu. Przeciwwskazań jest naprawdę niewiele, natomiast wskazania obejmują bardzo szerokie spektrum. Obejmują one przede wszystkim wzmocnienie całego organizmu, poprawienie kondycji i wydolności. Nordicwalking pomaga również zahamować choroby krążeniowe, sercowo-naczyniowe, czy oddechowe.

Kolejną zaletą przemawiającą na korzyść nordicwalking to mało skomplikowany sprzęt, który ogranicza się praktycznie do kijków odpowiedniej długości. Dzięki temu, że kijki można regulować lub dobierać ich długość przy kupnie, nordicwalking może uprawiać każdy, niezależnie od płci, stanu zdrowia, czy warunków fizycznych. Wszystko można zindywidualizować, dostosować do potrzeb konkretnej osoby. Zatem jeśli chcemy rozpocząć przygodę z nordicwalking, nie zastanawiajmy się dłużej i śpieszmy do sklepu sportowego po kijki!